8 Nisan 2019 Pazartesi

KÖSEDAĞ SAVAŞI

En parlak dönemlerinden birinde Anadolu Selçuklu Babailer İsyanı ile karşı karşıya kaldı. Bu isyanı bastırmakta yaşadıkları zorluklar Moğolların uzun zamandır pusuda bekledikleri işaret oldu. Anadolu Selçuklu için yaklaşıyordu yaklaşmakta olan.

1242 yılında Moğol kumandanı Baycu Noyan Erzurum'u zapt etti ve halkını katletti. Anadolu Selçuklu vasal devletlerinden asker istediler fakat bu çağrıya sadece Halep Eyyubileri uydu. Hızlıca harekete geçen Anadolu Selçuklu Devleti ordusu Kösedağ mevkiinde savunma savaşı için konumlandı. Baycu Noyan ise Gürcü ve Ermenileri de yanına alıp harekete geçti.

BERCESTEYAZILAR3 TEMMUZ 1243 KÖSEDAĞ SAVAŞI


Savaş öncülerin çarpışması ile başladı. İlk etapta Moğol ordusu bozguna uğratılıyor idi ama Sultan II. Giyaseddin Keyhüsrev'in sancağını tutan askerin atının ayağının çukura düşmesi ile işler değişti. Askerin dolayısı ile sancağın düştüğünü gören Selçuklu ordusunda bir panik yaşanmaya başladı. Bunu fırsat bilen Moğollar yeniden toparlanıp hücum ettiler ve Selçuklu öncü birlikleri bozguna uğradı. Öncülerin yenilgisini savaşın kaybedildiğine yoran tecrübesiz Sultan geri çekildi. Geri çekilmese bile orduda yaşanan karışıklığın durdurulması ve düzenin yeniden sağlanması zor görünüyordu. Savaş alanında bir süre daha savaşan askerler Sultan'ın kaçtığı haberini alınca ordudan firar etmeye başladılar. Selçuklu ordugahının boş kaldığını gören Moğollar bunun bir hile olduğu endişesi ile 2 gün boyunca çadırlara yanaşmadılar. 

Kösedağ Savaşı Sonucunda:


Moğollar bu kolay zaferden sonra Anadolu şehirlerini talana koyulmakta gecikmediler. Erzincan, Sivas ve Kayseri'de büyük yağmalar ve daha büyük katliamlar yaşandı. Önemli Selçuklu devlet adamlarından Mühezzibidün Ali, Sultan adına Baycu Noyan ile görüştü. Onu daha fazla ilerlememeye ve bir süreliğine de olsa vergi verme karşılığında Selçuklu'yu rahat bırakmaya ikna edebildi. 

Kösedağ Savaşı önemi ve sonuçları itibarı ile Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu savaşla birlikte Anadolu Selçuklu Devleti yok oluş sürecine girmiş ve Anadolu halkı için sonu gelmez eziyetler başlamıştır. Anadolu'da Türk birliği bozuldu. 


Kösedağ Savaşı Filmi: Direniş Karatay


Filmde babasının zehirlenmesi hadisesi ile tahta çıkan Sultan Gıyaseddin'inin devleti ve halkı Moğol işgaline karşı hazırlamasını konu alır. Film boyunca Anadolu'nun adsız kahramanlarını görürüz. Filmin oyuncu kadrosunda Fikret Kuşkan, Mehmet Aslantuğ, Burcu Özberk ve Yurdaer Okur  gibi isimler yer alıyor


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder